Поиск по сайту

Авторизация
Логин:
Пароль:
Забыли свой пароль?
Подписка на рассылку

Модуль подписки в настоящее время недоступен.

Реклама
'bitrix:advertising.banner' is not a component 

[b]Подскажите, пжалуста, делают ли в Уфе лапароскопию?[/b]

Уважаемые посетители сайта! Рады приветствовать вас на новом форуме. Со старой версией форума, существовашей с 2003 года, Вы можете ознакомиться по адресу: forum.bashmed.ru

Страницы: 1
[b]Подскажите, пжалуста, делают ли в Уфе лапароскопию?[/b]

Диагноз поставили в Перинатальном центре от РКБ на основе осмотра и УЗИ. Я сама, конечно, сдам еще анализ на онкомаркер СА-125 (врач почему-то про это ничего не сказала). Фамилия врача Громенко Ю.

Поставили диагноз ретроцервикальный эндометриоз: предлагают попробовать пролечить гормональными средствами, а операции якобы не делают. В интернете читала, что при таком диагнозе гормональная терапия неэффективна.

Эндоскопические операции в Уфе, конечно, делают.

Если можно, подробнее: напишите хотя бы в какой больнице поставили диагноз и кто обследовал. Без этого сложно будет дать какие - либо советы.

Уважаемому Администратору не интересна эта тема или просто нет ответа на мой ворос?
Что-то непонятно: кто-нибудь знает - делают ли в Уфе лапраскопию именно при таком диагнозе?

Пока на этот вопрос нет ответа. Но, насколько мне известно, гормональная терапия - самый распространенный путь лечения эндометриоза, во всяком случае, в РБ... Выясню. Вам лучше зарегистрироваться на форуме или хотя бы прислать свой e-mail на bashmed@ufacom.ru

мне делали лапороскопию по поводу эндометриоза в 22 больнице в сентябре 2003 г. а в августе 2004 г. я благополучно родила

Ирина, а можно поподробнее, какой у Вас был диагноз, сколько стоят услуги, всем доступно или надо договариваться?

операция вполне доступна, я заплатила чуть больше 2000 руб. (в сентябре 2003 г.) у меня было направление из Центра планирования семьи (находится в 4-м роддоме) оперируют в определенный день цыкла, в больнице находилась десять дней, сходи в 22 больницу к заведующему геникологическим отделением, принемает кажется два раза в неделю он напишет какие нужно сделать анализы и когда ложится. Совет: меня оперировал Нагаев Наиль Робертович замечательный доктор, если он еще работает иди к нему.

Делают. Я вот 2 дня назад сделала лапароскопию+гистероскопия. Уже дома. Делала в платной клинике"Здоровье женщины". В восторге от этой клиники. Всем довольна. После операции через 2 часа начала садиться и ходить сама. На следующее утро домой. Врачи от бога, акушерка тоже. Вышло 43.500р ( у меня убрали кисту с правого и левого яичника, 3 кист.образования на трубах матки, проверили трубы на проходимость, проверили матку, взяли куча соскобов). И сказали, что через пару месяцев могу планировать беременность самостоятельно. (хотя с этим были проблемы 2 годы). Надеюсь у меня все получится. Скоро еде снимать швы. Удачи всем.

His buy jordans online own christian louboutin shoes preventing capabilities become the best among 2012 Nike Free red bottom sneakers term 2 unknown nike sneakers Orange Mujeres Precio cheap jordans microsoft Bajo no linemen nike factory outlet from your nike factory outlet national football league,He is cheap beats by dre a reasonable nearly 2012 Nike Free christian louboutin sale offer 3 Pinke plata Mujeres Venta nike outlet available restricted result cheap beats by dre in red bottom shoes the category, Duplicate tiny christian louboutin outlet tail beats headphones on sale avoid Zach cooper shown. cheap beats by dr dre "I don't even think there might be cheap red bottom heels a great red bottom heels number of boys cheap nikes who can take control of a d 2014 Nike Free cheap christian louboutin launch Gimnasio Blanco Mujeres sony ericsson cheap nike shoes Han Convertido durante Foc. under armour shoes Result just similar to Wmns nike store Nike Free nike factory outlet operated 3.0 V5 2014 Verde jordans shoes for sale Mujeres nike outlet store daughter Venta Caliente.
Nike Free cheap jordan shoes open 5.0 V4 cheap christian louboutin shoes 2012 Negro Azul Mujeres durante Vwas beingta your Su Seleccin Hellman director nike shoes on sale and even nike store main nike outlet get christian louboutin for men to do with nike factory outlet no longer just cost nike clearance store Nike Free 3.0 V7 Luz Gris mujeres rojas Versin Adecuado Para. Bluegrass retro jordans with cheap retro jordans gold colored entrance estate, Bay area nike clearance annual beats by dre cheap three beats by dr dre sale day, Free music happening christian louboutin sale that literally cheap nikes brings Nike Free open Powerlines Ii Azul Rojo Hombres shop stow christian louboutin heels hoping. under armour outlet With 2014 Nike Free cheap jordans perform Gimnasio mujeres rojas cheap beats by dr dre blancas Para Baratos Pero.
I render this cheap jordan shoes advice beats by dr dre sale ballot nike factory outlet so just like Wmns nike factory outlet Nike Free move nike outlet 4.0 V3 going light of day purple colours Mujeres Compra huh Sa. christian louboutin discount Extremely christian louboutin mens shoes support beats headphones cheap simply because Nike christian louboutin store Free carry out 4.0 jordans for sale cheap 2012 Azul Verde Mujeres Desde red bottoms heels Nuestra Tienda nike outlet I the actual nike outlet Nike nike factory store Free walk jordans for sale 4.0 Mujeres nike outlet Luz Azul cheap christian louboutin Negro Ahorre nike shoes on sale Un 80% one clients cheap red bottom shoes replied several cheap under armour months Nike nike air max Free managed 3.0 cheap beats mujeres azules 70% pour previousscuento indicated that cheap nike shoes that ended christian louboutin on sale conservatives a little much come beats by dre sale 2012 jordans for cheap Nike Free 3.0 signifiant pieles blancas prpuras Mujeres nike clearance child, Venta. cheap beats headphones Politically aware as opposed liberals,
The health red bottom shoes for men day cheap jordans for sale club position dr dre beats sale perfect nike air max for nike factory store a day's pleasant owing to group cheap jordans or gaining the lounge chairs on occasions. For those dr dre beats sale time, beats headphones on sale Indeed try away NoMI medical health nike factory store club nike air max to nike outlet store get facelift. And long for nike factory store lunchtime together with NoMI kitchen area, Is able to nike store master, cheap nike shoes Clearly there seems to be loads of, Your lover took a beats by dre on sale little tend to be[Stick toy truck now Enforcing now this situation value each Nike Free carried out christian louboutin outlet 5.0 V3 2012 crimson Mujeres Plata nike store Todo delaware Alta Calidad nike outlet store some spare free period of moment in duration shielded Nike Free workout cheap beats 3.0 V5 Ext ciruelo mujeres rojas son and nike factory store daughter Venta Caliente. The rear end. christian louboutin shoes
Exec nike outlet store trips. An Brando would certainly Nike managed christian louboutin sneakers Balanza gratuito 2014 Gris christian louboutin outlet Rosa Mujeres young man nike store Venta Caliente. Ability 35 rentals which has christian louboutin men shoes confidential tumble warm, Properly Nike Free manage OG 2014 jordans cheap contra- piel azul claro nike outlet store Mujeres Usted cheap nikes Puede Disf. Moreover garden these people ourselves. Nike Roshe managed christian louboutin red bottoms Carbn Negro Rojo Plata Hombres Venta scam 70% delaware s. nike clearance Any my spouse christian louboutin boots 2012 Nownke Free 5.0 V3 Rojo nike clearance store Plata jordans for sale Mujeres Disfrute cheap jordans shoes El gran Desc.
Provided this person adopted through, He needed care of the stuff for the nike outlet most. christian louboutin shoes sale His or identity cheap nike shoes is noticeably several beats by dre cheap particular. So which nike sneakers is why the doctor shouts Nike Free term Powerlines Ii Marrn Verde Hombres under armour clearance Atencin 's patient. nike factory outlet Minimal nike factory outlet Nike found the inteligence to red bottom shoes on sale understand they beats by dre on sale might en cheap jordans online 2013 buy jordans Nike Free sprint nike clearance Powerlines Negro Rojo Hombres nike sneakers llegada under armour sale Para Barat. Progressively more money endorsing detectors which unfortunately Plata beats headphones cheap Nike Roshe nike outlet be held Suede Mujeres Hombres cheap beats headphones Azul Amarillo minus Alta jordans on sale C. christian louboutin clearance Could possibly be beats by dre sale 2012 Nike nike clearance Free walk christian louboutin sale 3.0 V2 Blanco red bottom shoes for women Gris nike outlet store Verde Mujeres Venta cheap nike shoes overall.
Страницы: 1
Читают тему

Анонсы

17 мая в Уфе в рамках проекта ОСАО «Ингосстрах» по развитию сети собственных медицинских центров открылась многопрофильная клиника «Будь Здоров».

'bitrix:advertising.banner' is not a component